FINSKA SAUNA

Finska sauna. – Široko rasprostranjeno mišljenje je da ova vrsta saune potiče iz Finske, što potvrdjuje i sam naziv „Finska sauna“. O mestu i vremenu nastanka postoje različita mišljenja, mi ćemo fokusirati na značaj i način upotrebe finske saune.

Finska sauna je manja ili veća prostorija od drveta sa temperaturom vazduha 70-100°C. Vlažnost vazduha je od 10 do 15 %. te je zbog toga zovu još i suva sauna.

Saune se uglavnom razlikuju po izvoru toplote, pa tako imamo saune na struju, gas, solarne saune. Postoje i one kojima je izvor toplote zapaljeno drvo, ogrev. Poslednje se retko koriste u današnje vreme, osim u tradicionalnim saunama.

Ukoliko se vrelo kamenje poliva vodom vlažnost se povećava. Voda kojom se poliva kamenje, moze biti obogaćena prirodnim aromama, eteričnim uljima, mente, narandže, limuna, breze, lavande, borovine i sl. Ovim se daje dodatan pozitivan efekat uključivanjem čula mirisa. U saunama se nalaze drvene klupe na različitim visinama.

Ukoliko sedite na višljim klupama, temperatura vazduha je nekoliko stepeni veća. Obično se počinje od ležanja ili sedenja na nižem nivou da bi se organizam postepeno privikao na visoke temperature. Boravak u finskoj sauni treba da bude od 6 do 15 minuta, zavisnosti od osobe i podnošenja visokih temepratura.

Današnji wellness & spa centar, ne može da se zamisli bez finske saune u svom sadržaju. Ovo je najčešće korišćena sauna i praktikuje se gotovo u svim wellness & spa centrima. Veličina same saune nije definisana, te se koriste veće ili manje. Wellness & spa centri koji primaju grupe gostiju, poput sportskih reprezentacija ili centri koji održavaju saune seanse, praktikuju da u svom sastavu imaju i veće Finske saune. Takođe, ima i malih finskih sauna, koje primaju do tri osobe. Sam kvalitet ne bi trebao da zavisi od veličine.

Finska sauna korišćenje

Pre upotrebe svake saune, potrebno je da telo bude čisto i suvo. U saunu se ne ulazi nakon upotrebe bazena, bez predhodnog tuširanja, kako na koži ne bi ostali tragovi hlora. Ovo zato jer se pore na koži prilikom upotrebe saune šire te hemiski sastojci i nečistoće na koži svakako nisu poželjne. Potrebno je da koža korisnika saune bude suva, kako bi efekat znojenja počeo ranije.

Prilikom pravilne upotrebe saune koristi se pamučna, neprovidna plata (ogrtač). Podrazumeva se skidanje kupaćeg kostima pre ulaska u saunu i ogrtanje sa pamučnim platnom. Ovo pravilo skidanja kupaćeg kostima, utemeljneo je na predpostavci da je kupaći kostim mokar, pun hlora. Usled zagrevanja, mokar kupaći kostim isparava, a isparavanja korisnici udišu. Takođe, kupaći se po pravilu skida, zbog potpune komocije i pravilnog „disanja“ kože.

Finska sauna i pamučno platno prilikom upotrebe

Praksa međutim nije uvek takva i zavisi od politike samog wellness & spa centra. Najčešće se ne podrazumeva skidanje kupaćeg kostima, međutim obavezno je prilikom upotrebe saune korišćenje pamučnog platna. Platno se najčešće dobija na korišćenje prilikom ulaska u wellness & spa centar.

Ukoliko se platno ne dobija, koristi se sopstveni suvi i čisti peškira koji se postavlja na mesto gde sedimo ili ležimo. Ovo se radi, kako bi peškir upijao znoj i kako ne bismo sedeli golom kožom na mestu koje je predhodni korisnik pomokrio vlasitim znojem.

Prilikom upotrebe saune gubi se dosta tečnosti usled znojenja zbog visokih temepratura. Samim tim, neophodno je pre ulaska u saunu popiti najmanje dva dl. vode ili više, a nakon korišćenja saune to ponoviti. Nije preporučljivo pijuckati vodu u finskoj sauni za vreme boravka u sauni.

Finska sauna, hladna voda i svež vazduh nakon upotrebe

Nakon upotrebe saune, obavezno je dobro tuširanje sa nešto hladnijom vodom, a nakon toga ulazak u bazen sa potpuno hladnom vodom. Bazen za hladnom vodom se u sadržajnijim wellness & spa centrima obično nalazi neposredno u blizini „sauna dela“ ili u blizini Finske saune. Nakon bazena za hladnom vodom, preporučuje se odlazak na svež vazduh u trajanju od 5 do 10 minuta.

U nekim centarima postoje tuševi koji umesto klasičnog tuša imaju iznad kofu vode u drvenoj posudi. Korisnik povlačenjem konopca prosipa hladniju vodu na sebe.

Efekat hladne vode nakon upotrebe saune je od velikog značaja za cirkulaciju. Odlazak na svež vazduh, nakon toga, utiče na dopremanje kiseonika do svih organa u telu. Nakon zagrevanja u sauni, krvni sudovi u telu čoveka se šire i ulaskom u hladnu vodu isti se skupljaju. Ovim se značajno smanjuje zapremina krvnih sudova i potstiče cirkulacija krvi u celokupnom organizmu.

Upravo je mnogima ovaj efekat od najvećeg značaja i nakon obavljenog, predstavlja najveću satisfakciju. Telo i lice korisnika je nakon ovoga rumeno, a subjektivni osećaj korisnika veoma dobar. Čak i ako tada nemamo subjektivan osećaj žeđi, potrebno je piti vode. Postoje različite teorije oko redosleda nakon izlaska iz saune.

Neke od njih su da je potrebno nakon tuširanja i konzumiranja sveže vode izaći na vazduh, a potom ući u hladnu vodu i obrnuto. Svakako je da se ni u jednom ni u drugom postupku ne mogu napraviti greške. Bitno je odraditi proceduru nakon korišćenja saune sa vodom koju treba piti, tuširanje, boravku u hladnoj vodi i svežem vazduhu.

Iz do sada viđene prakse u raznim wellness & spa centrima, mnogi nakon korišćenja saune, mokri od znoja, nesmotreno direktno ulaze u bazen sa hladnom vodom. Pored toga što je opasno svakako je veoma nekultruno i nehigijenski, imajući u vidu da tu istu hladnu vodu koriste i drugi posetioci.

Zbog navedenog, apelujemo na obavezno dobro tuširanje nakon upotrebe saune i pre ulaska u bazen sa hladnom vodom. Pored higijenskog razloga, tuširanje je neophodno i zbog pripreme tela na hladniju vodu.

Polivanje vodom u sauni i povećanje vlažnosti vazduha

Napominjemo, da je za vreme upotrebe finske saune, moguće polivati vodom žarište toplote, toplo kamenje, čime se povećava toplota i vlažnost vazduha.

U saunama se obično za te potrebe nalazi drvena kofa sa vodom i velikom drvenom kašikom za prelivanje žarišta toplote.

Voda može da se obogaćuje prirodnim eteričnim uljima raznih biljaka, poput cimeta, breze, borvine, narandže, limuna, lavande i sl.

Ovim se oživljavaju čula mirisa i pozitivno utiče na svojstva disajnih organa, neutralisanje posledica dejstva bakterija. Ovo je i psihološki stimulans za borbu protiv anksioznosti, depresije i posledica stresa.

Finska sauna i sauna seanse

U wellness & spa centrima koji vode računa o svom imidžu sve je učestaliji trend održavanja sauna seansi. Sauna seanse održavaju se isključivo u finskim saunama na visikom temperatirama preko 90 c. Sauna seansu održava specijalno obučen sauna majstor.

One traju od 10 do 15 minuta i obično se u wellness centrima nalazi raspored održavanja seansi. Obično seanse idu na svakih sat vremena ili dva sata u zavisnosti od politike samog wellness & spa centra. U odredjeno vreme predviđeno za održavanje seansi, skupljaju se ispred finske saune svi zainteresovani klijenti u grupi. Nakon dolaska sauna majstora, zauzimaju svi svoja mesta u sauni i seansa može da počne.

Banja i kupalište, Kečkemet - Mađarska

Seanse se odvijaju tako što se sve vreme dok traje boravak u sauni, koristi voda obogaćena prirodnim eteričnim uljima. Tom vodom se poliva žarište toplote tj. toplo kamenje, čijim se isparenjima ispunjava sauna i generalno povećava vlažnost vazduha.

Sauna majstor koji rukovodi seansom, pored polivanja žarišta, vodi računa o periodičnom dopremanju svežeg vazduha. On to čini otvaranjem vrata i mešanjem vazduha u zatvroenom prostoru uz pomoć peškira i pamučnog platna. Ovo u određenim trenutcima dodatno povećava temperaturu, podstiče znojenje. Isparenja od prirodnih eteričnih ulja pozitivno utiču na psihofizičke karakteristike korisnika putem čula mirisa.

U zavisnosti od vrste seanse, često se koristi med, mleko, neutralna pavlaka, pivo i slični prirodni proizvodi kojim se maže koža, a koju obezbedjuje organizator seanse. U sauni, se pore kože šire i prirodni lekoviti sastojci iz proizvoda koji se mažu se bolje upijaju i čine kožu lepšom i zdravijom.

Finska sauna i arome

Za aromatizovanje vode kojom se poliva toplo kamenje, koriste se eterična ulja od limuna, narandže, borovine, lavande, mente i sl. Mogu da se korsite samostalno ili u određenoj kombinaciji pomešani. Svaki od njih ima određeni zdravstveni uticaj na korisnike. Neki od njih su dobri za borbu protiv depresije i anksioznosti, neki protiv bakterija u grlu i nosu, neki za kožu i sl. O tome dok radi seansu, po pravilu govori sauna majstor.

Voda i eterična ulja i polivanje toplog kamenja vodom mogu se generalno koristiti i mimo sauna seansi. One se mimo seansi koriste ukoliko to drugim istovremenim korisnicima ne smeta, o čemu ih treba predhodno pitati. Treba biti svestan da polivanje žarišta, kamenja vodom generalno povećava vlažnost vazduha i osećaj toplote.

Postupak pre i nakon sauna seansi je isti kao i kod klasične upotrebe saune. Saune seanse se uglavnom ne naplaćuju dodatno, medjutim to nije uvek slučaj i zavisi od politike samog wellness centra.